Oprogramowanie dla magazynów

Choć dziś staramy się zmniejszać powierzchnie magazynowe to odpowiednie zarządzanie przepływem towaru jest podstawa funkcjonowania nie tylko firm zajmujących się handlem.

Niestety prawdą jest, że najważniejszą rzeczą przy doborze programu jest jego cena. Potem okazuje się, że uniwersalne i ogólnodostępne programy magazynowe są co prawda tanie, ale sztywne. Mimo zapewnień producenta, nie mają zbyt wielu możliwości konfiguracji.

Na rynku pojawiły się ostatnio darmowe programy do prowadzenia magazynów są ona najczęściej oferowane na zasadzie oprogramowania otwartego i mają dość wąskie możliwości zastosowania. W zasadzie nie da się ich modyfikować.

W dobie rozwoju telefonii komórkowej i dostępności internetu prawie wszędzie, godne polecenia są programy do prowadzenia magazynów online. Oprócz wersji umieszczonej w stacjonarnym komputerze w firmie mamy do niego dostęp również prze smarta zarówno na Androidzie jak i iOs.

Ważnym aspektem jest również to, do jakiego rodzaju działalności będzie nam służył program magazynowy. Czy będzie to produkcja, gdzie istotne będą nie tylko informacje o ilości towaru, ale również o miejscu jego składowania i przewidywalnym czasie wyczerpania. Dobry program magazynowy w tym przypadku zabezpieczy nas przed przestojami w produkcji.

W przypadku towarów łatwopsujących się bądź o krótkim terminie ważności istotna jest również informacja, która partia towaru powinna zostać „wypchnięta” pierwsza.

W doborze odpowiedniego oprogramowania bardzo ważne jest to, czy program ma możliwość pracy z kasą fiskalną.

Podsumowując. Warto przed wyborem odpowiedniego programu magazynowego poświęcić trochę czasu i pieniędzy na zapoznanie się z rynkiem i analizę, czego potrzebujemy.

Może się okazać, że mimo dużych pieniędzy wydanych na dedykowany program, zaoszczędzimy potem na kosztownych koniecznościach jego aktualizacji. Inaczej będzie wyglądał program do produkcji, inaczej w warsztacie naprawczym a jeszcze inaczej w firmie produkującej napoje orzeźwiające.

Musimy też wybrać , czy nasz program ma mieć możliwość współpracy z takimi urządzeniami jak czytniki kodów kreskowych, waga czy kasa fiskalna. Warto też zastanowić się nad kodowaniem artykułów i ich miejsca na magazynie. Czyli tak naprawdę może czasem warto poświęcić trochę grosza i zapytać profesjonalistę, co i za ile może nam zrobić.