Bezpieczne zakupy przez Internet, co warto wiedzieć?

Zakupy przez internet są bardzo wygodną opcją dla klientów. Niestety, nieświadomi konsumenci mogą paść ofiarą różnych zagrożeń. Jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie?


Bezpieczne zakupy

Z reguły zakupy w Internecie są bezpieczne. Sklep internetowy dokłada wszelkich starań, by paczka dotarła w nienaruszonym stanie oraz dba o bezpieczeństwo danych. Nie zawsze jednak druga strona transakcji jest uczciwa. Jak uniknąć problemów z nieuczciwym sprzedawcą?

Korzystaj z zaufanych stron

Większe sklepy mają jasne procedury oraz solidne systemy, które chronią dane osobowe klientów. Gdyby było inaczej, z pewnością straciłyby klientów. Oczywiście korzystanie z oferty mniejszych sklepów nie oznacza, że zakupy będą mniej bezpieczne. Sprawdź, czy strona sklepu jest zabezpieczona. Aby upewnić się, że korzystamy z zaufanego źródła, warto przejrzeć opinie użytkowników, zapoznać się z regulaminami oraz zawartością strony. Zdarza się, że oszuści tworzą strony bardzo podobne do tych już istniejących. Szczególnie warto prześledzić stronę, jeśli zostaliśmy przekierowani do strony z innego źródła.

Przekazywanie danych

Rzetelny sklep wymaga od nas możliwie jak najmniejszej ilości danych. Robiąc zakupy w Internecie, czytajmy, na co wyrażamy zgodę. W miarę możliwości unikaj również podawania numeru swojej karty, a jeśli już to robisz, upewniaj się, że czynisz to na właściwej stronie.

Płatność za zakupy w Internecie

Podczas płacenia za zakupy można wybrać opcję płatności za pobraniem, czyli dopiero w momencie odebrania przesyłki albo przelew bądź BLIK. BLIK jest stosunkowo szybkim i bezpiecznym sposobem, ponieważ kod ma swoją ważność jedynie przez 2 minuty, a później staje się bezużyteczny. W przypadku tradycyjnego przelewu zwracajmy uwagę, jak wygląda strona banku. Jeśli jednak strona odsyła cię do innej formy płatności niż poprzez tradycyjny bank, zachowaj szczególną ostrożność.

Oszukali mnie

Jeśli zostałeś oszukany, nie wahaj się, powiadom policję o zaistniałej sytuacji. Ostrzeż także innych użytkowników.