Jak zacząć biznes od zera?

Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego biznesu. Oto kilka istotnych wskazówek o tym, jak zacząć biznes.

Pierwszym i zarazem najważniejszym elementem jest pomysł na to jak zarobić pieniądze prowadząc własną firmę. Na wstępie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę chcemy robić?

Bez wizji, która w dalszej kolejności zostanie przełożona a strategię, nie ma co myśleć o stworzeniu dochodowego biznesu. Wszystkie działania należy dokładnie zaplanować i następnie realizować zgodnie z założeniami.

W sytuacji gdy już wiemy co będziemy robić należy pozyskać informacje o konkurencji. Zatem musimy wiedzieć z kim będziemy rywalizować i na jakich polach działać. Ponadto należy znać szanse i zagrożenia płynące z rynku. Warto w tym celu wykonać analizę SWOT.

Kolejnym ważnym krokiem jest stworzenie nazwy firmy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to niezwykle istotny element, gdyż przedsiębiorstwa które często zmieniają swoją nazwę, są uważane za nieprofesjonalne. Dobrze jest aby nazwa była prosta i łatwa do zapamiętania. Warto też prześledzić, czy potencjalna nazwa nie jest już zarejestrowana.

Następnie należy zastanowić się na formą prawną firmy i odpowiedzieć sobie na pytanie czy ma być to jednoosobowa działalność gospodarcza czy też na przykład spółka z.o.o. Wszystkie z nich różnią się, mają wady i zalety, dlatego warto mieć wiedzę w tym zakresie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza podlega rejestracji w CEIDG nie jest skomplikowana. Należy złożyć wniosk CEIDG-1 wraz z załącznikami w urzędzie gminy lub miasta albo skorzystania z możliwości zgłoszenia online.

W przypadku zgłoszenia spółki do KRS już na etapie tworzenia umowy spółki trzeba ponieść koszty sporządzenia umowy przez notariusza. Koszty te można zmniejszyć wybierając formę rejestracji online. Dodatkowo założenie spółki z o.o. wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Istotnym elementem dla naszej firmy jest logotyp, który powinien być charakterystyczny i zarazem łatwy do zapamiętania i wykorzystania w reklamach. Warto również przygotować stronę internetową zawierającą opis oferowanych produktów czy usług a także dane kontaktowe. Należy pamiętać, aby strona internetowa była stworzona zgodnie z identyfikacją wizualną firmy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z pomocy doradców.