Warunki uzyskania kredytu

Kredyty są nieodłącznym elementem funkcjonowania naszego społeczeństwa. Wiele osób z niego korzysta, żyjąc na kredyt, lub czasowo potrzebuje zaciągnąć pożyczkę. W artykule omówione zostaną warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt oraz czym kierują się banki w czasie oceny klienta.

Czym jest kredyt?

Kredyt to umowa pomiędzy bankiem a osobą fizyczną, która zobowiązuje się do spłaty zaciągniętego długu z odsetkami. Jest to jedna z najpopularniejszych form finansowania w Polsce, pozwalająca na sfinansowanie różnych celów, takich jak zakup mieszkania czy samochodu, założenie własnej działalności gospodarczej czy wyjazd na wakacje.

Warunki uzyskania kredytu

Aby uzyskać pożyczkę w banku, należy spełnić pewne wymagania. Główne z nich to:

  • Uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej – bank bada naszą zdolność do spłaty kredytu, analizując m.in. historię kredytową, miesięczne dochody i wydatki, ilość posiadanych zobowiązań.
  • Posiadanie stałych źródeł dochodu – bank wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, więc należy mieć stabilną pracę i dochody.
  • Wiek i stałe zameldowanie w Polsce – bank wymaga by osoby starające się o kredyt były obywatelami Polski lub posiadały pozwolenie na pobyt oraz były zameldowane na terytorium naszego kraju. Wiek kredytobiorcy również ma znaczenie – zazwyczaj minimum to 18 lat, ale wiele banków oferuje kredyty także osobom starszym.

Rodzaje kredytów

W zależności od celu, na jaki potrzebujemy finansowania, możemy wybrać spośród wielu rodzajów kredytów. Do najpopularniejszych należą:

  • Kredyt hipoteczny – przeznaczony na zakup lub budowę nieruchomości. Jest to największy i najdłuższy kredyt, który może być spłacany nawet przez kilkadziesiąt lat.
  • Kredyt samochodowy – przeznaczony na zakup nowego lub używanego pojazdu. Zazwyczaj wymaga uiszczenia wkładu własnego oraz zawarcia ubezpieczenia.
  • Kredyt gotówkowy – przeznaczony na dowolny cel. Jest to kredyt krótkoterminowy, zazwyczaj na maksymalnie 10-12 miesięcy.
  • Kredyt konsolidacyjny – służy do spłacenia wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Dzięki temu można skonsolidować wiele rat w jedną niższą.

Niskie oprocentowanie i koszty kredytu

Warto dbać o to, by koszty związane z kredytem były jak najniższe. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić jaki jest całkowity koszt kredytu oraz jakie są możliwości wcześniejszej spłaty. W niektórych przypadkach możliwe jest również negocjowanie z bankiem niższego oprocentowania. Ważne jest również, by wybrać kredyt z minimalnymi kosztami dodatkowymi, takimi jak prowizje czy opłaty za wcześniejszą spłatę.

Podsumowanie

Aby uzyskać kredyt, należy spełnić pewne wymagania, takie jak pozytywna ocena zdolności kredytowej, stałe źródła dochodu czy stałe zameldowanie w Polsce. W zależności od celu, na jaki potrzebujemy finansowania, możemy wybrać spośród wielu rodzajów kredytów, takich jak hipoteczny, samochodowy, gotówkowy czy konsolidacyjny. Przed podpisaniem umowy warto skrupulatnie przeanalizować koszty kredytu i wybrać taki, który będzie dla nas najkorzystniejszy.