Programy lojalnościowe-zysk czy strata czasu?

W Polsce działa co najmniej kilkanaście programów lojalnościowych. Cały proces polega na zbieraniu punktów przy okazji zakupów i wymienianiu ich potem na nagrody. W niektórych programach można takimi punktami płacić albo zamieniać je na kupony gotówkowe.

U nas w Polsce takie programy prowadzą na przykład stacje paliw. Są także programy lojalnościowe gdzie punkty w ramach jednej karty można zbierać w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

Na pierwszy rzut oka programy lojalnościowe wydają się być atrakcyjne jeśli jednak wszystko dokładnie policzymy okaże się, że tak nie jest. Zbierając punkty tylko przy okazji zakupów musielibyśmy bardzo długo czekać nawet na najtańsze nagrody.

Warto więc śledzić określone promocje, kiedy to można otrzymać np. pięć razy więcej punktów. Generalnie należy zdawać sobie sprawę, z tego, że programy lojalnościowe przywiązują do siebie. Uczymy się robić zakupy tam gdzie zbieramy punkty a nie tam gdzie mamy najbliżej i najtaniej. Jak we wszystkim potrzebny więc jest tu zdrowy rozsądek.

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/stocking-for-business-1240245