Kto inwestuje w nieruchomości?

Aby inwestować w nieruchomości nie trzeba być deweloperem. Kapitał zdecydowanie pomaga w rozpoczęciu inwestycji jednak nie jest niezbędny. Podnajmowanie jest to opcja dla osób, które nie posiadają własnej nieruchomości ani wkładu finansowego. Inwestycje w nieruchomości uważane są za bardzo intratny sposób na lokowanie oszczędności.

Większość osób na początku traktuje nieruchomości jako dodatkowe zajęcie, z czasem jednak może się okazać, że da się z tego nieźle żyć. Inwestować może każdy posiadający oszczędności z kolei sposób inwestowania uzależniony jest od posiadanego kapitału, czasu oraz pomysłu inwestycyjnego.

Niektórzy inwestorzy mogą pozwolić sobie na długoterminową inwestycję jeśli nie chcą trzymać pieniędzy w gotówce ani na koncie bankowym w obawie przed utratą ich wartości. Obecnie lokaty nawet długoterminowe oferują dużo niższą stopę zwrotu niż korzyści jakie daje inwestowanie w nieruchomości, stanowiące doskonałą opcję dla osób, którym nie zależy na natychmiastowym zysku.

Kupno działki, mieszkania czy domu każda z tych transakcji jest inwestycją w nieruchomości. Posiadanie działki nie generuje obciążeń finansowych z tytułu pracy a jedynie koszty podatku. Z kolei kupno mieszkania pozwala na uzyskanie zysku w postaci dochodu pasywnego dzięki wynajmowi krótkoterminowemu.

Możliwość wynajmowania swojego mieszkania zależy od posiadanego kapitału, czasu oraz pomysłu. Najłatwiej jest wynająć całe mieszkanie, można również wynająć poszczególne pokoje np. studentom lub turystom na doby.

Ponadto mieszkania są bardziej płynne, szczególnie w dużych miastach. Warto kupować nieruchomości położone w dobrej lokalizacji, atrakcyjne turystycznie lub blisko centrum. W dłuższej perspektywie wartość ich powinna rosnąć, przynajmniej na tyle aby pokryć inflację. Światowe trendy pokazują, że od dziesiątek lat ceny nieruchomości rosną.

Zarówno kupno mieszkania pod wynajm, działki czy innej nieruchomości są to inwestycje długoterminowe, stanowiące dodatkowy dochód lub będące zabezpieczeniem na emeryturze.