Jakie są cyberzagrożenia w firmie?

Prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o podstawową infrastrukturę internetową niesie za sobą poważne zagrożenia. W ostatnich latach coraz więcej firm wykorzystujących szeroko rozumianą sieć internetowa narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa z niej płynące. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jak poważne konsekwencje może ponieść nie dbając o odpowiednie zabezpieczenia.

Komputer, laptop, smartfon z dostępem do sieci to dla wielu przestępców otwarte drzwi do włamań. Nie ma już chyba firmy, która w swej działalności nie opierała by się na którymś z wymienionych sprzętów.

Podstawowe zabezpieczenia.

Podstawą każdego urządzenia mającego dostęp do otwartej sieci powinien być program ochronny. Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących ochronę w sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego oprogramowania zabezpieczającego wszystkie działania w sieci.

Warto mieć na uwadze to, że jest wiele przepisów mówiących o tym w jaki sposób powinny być zabezpieczone informacje o firmie. Zwłaszcza w odniesieniu do danych wrażliwych związanych z pracownikami i kontrahentami.

Podstawowe zagrożenia.

Brak programów ochronnych może doprowadzić do przejęcia przez osoby nieupoważnione danych związanych ze sprawami finansowymi. Wydawać by się mogło, że dokonywanie płatności w formie elektronicznej jest wystarczająco zabezpieczone. A jednak to w tej akurat dziedzinie najczęściej dochodzi do ataków i przejęcia kontroli nad kontami bankowymi.

Drugim bardzo niebezpiecznym źródłem ataków jest poczta elektroniczna. Na tym polu ataki stają się codziennością. W wielu firmach zwłaszcza o bardzo szerokich kontaktach mailowych niezwykle często dochodzi do wizyt niepożądanych gości w postaci różnego rodzaju zakamuflowanych programów szpiegowskich.

Phishing co to jest?

Jest to rodzaj ataku w celu zdobycia przejęcia władzy nad komputerem, kradzieży tożsamości, wyłudzenia pieniędzy. Odbywa się to głównie poprzez wykorzystywanie maili, portali społecznościowych i innych komunikatorów. Są to bardzo niebezpieczne ataki na które narażone są firmy korzystające w swej pracy z portali społecznościowych.

Ataki z wykorzystaniem luk w portalach internetowych.

Kolejna bardzo niebezpieczna forma ingerencji w bezpieczeństwo każdego użytkownika internetu. Tego rodzaju ataki mogą wywołać spore zamieszanie poprzez np. podmianę treści dotyczących danego internetowego przedsiębiorcy. Cyberprzestępcy są nieobliczalni i nigdy nie wiadomo o jaki poziom wyrządzania szkód im chodzi.

Ciągły postęp w rozwoju sieciowego świata pociąga za sobą drugą ciemną stronę jaką są cyberprzestępstwa.

Najlepszym sposobem zadbania o bezpieczeństwo w sieci jest zlecenie kompleksowej obsługi zaufanej firmie oferującej zabezpieczenia sieciowe. Zlecenie monitoringu firmie zewnętrznej zdecydowanie się opłaca. Po pierwsze nie pociąga za sobą straty czasu nad opracowywaniem zabezpieczeń. Po drugie nieustany monitoring zabezpieczeń jest bardzo dobrym sposobem na bieżącą ochronę firmowych zasobów sieciowych. Ważne jest również żeby jak najmniej danych wciekło w przypadku włamania do np. sklepu internetowego. Ważne będzie żeby sklep miał wdrożony audyt ochrona danych osobowych i spełniał wszystkie wymogi RODO.