Cyberataki w firmie. Jak przeciwdziałać?

Cyberbezpieczeństwo, co to jest?

To system, który mówi o tym, jak uniknąć ataków na sieci informatyczne. Nowoczesne technologie posuwają się cały czas do przodu, oferując coraz to nowsze możliwości. Niestety nie tylko przedsiębiorcom czy prywatnym użytkownikom.

Większe możliwości mają również cyberprzestępcy, którzy coraz sprawniej poruszają się po sieci. Próby pozyskania haseł, nawet kradzież osobowości. Szukają luk w systemach zabezpieczeń, pozwalających wejście do systemu. To coraz bardziej popularne techniki. Musimy zrobić wszystko by przed takimi atakami się obronić.

Na co zwrócić uwagę?

By dostęp do naszych serwerów, hasła systemowe nie opierały się na zasadzie kilku prostych znaków Powinniśmy chronić dane na firmowych laptopach, szyfrując dane dysków. Pełne bezpieczeństwo możliwe jest tylko, przy użyciu legalnych środków dlatego pirackie oprogramowania na firmowych komputerach nie wchodzą w grę.

Zadbajmy o to by wszystkie oprogramowania, były aktualizowane regularnie. Wyposażmy nasze systemy w dobrego antywirusa.

Istnieją specjalne kursy pomagające odpowiednio zabezpieczyć nasze systemy. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja, gdy nie mamy, wystarczającej ilości środków, by zatrudnić informatyka na pełen etat.

Tradycyjny kontakt.

Musimy pamiętać, że dostęp do danych, to nie tylko internetowe kradzieże danych. Zazwyczaj obawiamy się ataku, internetowego, nieznanego złodzieja.

Musimy pamiętać, by utrudnić również dostęp fizycznie, osobom niepowołanym. Wyposażmy się w niszczarkę, która pomoże nam sprawnie pozbyć się wrażliwych danych.

RODO.

Właśnie ta ustawa, uświadamia nam, jak poważne konsekwencje, może powodować niedostateczna ochrona. Idzie za tym odpowiedzialność finansowa czy nawet karna. Każdy kraj ma swoje wymogi, jeżeli chodzi o obowiązujące zabezpieczenia. Gdzie dokładniej określane są obowiązki związane z odpowiednim zabezpieczeniem systemów. Obowiązujących nie tylko w banku czy innych instytucjach finansowych, ale również właścicieli małych osiedlowych sklepików.