Co to jest rzeczywista stopa oprocentowania?

Rzeczywista stopa oprocentowania.

Od doradcy kredytowego możecie usłyszeć, że nie ma co się sugerować właśnie tym wskaźnikiem. Ja ten argument zachęcający do kredytu, już usłyszałam. Jak to? Podobno dlatego, że na RRSO wiele czynników ma wpływ i zależne jest od okresu kredytowania.

Jasne. Właśnie o to chodzi. To oczywiste, gdy zapytamy o oprocentowanie, które jest na poziomie 4%- sprawa, wygląda całkiem atrakcyjnie. O prowizji na poziomie 18.99%, nikt nam nie powiedział.

I właśnie w taki sposób pani w Banku kulturalnie mi powiedziała, że wyglądam na osobę niezbyt inteligentną.

Bo właśnie o te inne koszta nam chodzi.

To wartość wszystkich kosztów kredytu w stosunku rocznym. Kredyt to nie tylko oprocentowanie. To ubezpieczenie, które niekoniecznie jest jedno, do niektórych kredytów jest to pięć czy sześć oddzielnych.

Prowizja, oprocentowanie, opłaty przygotowawcze, wypłata środków, standardem są również dodatkowo sprzedawane produkty. Jednak wskaźnik RRSO nie uwzględnia w kosztach, dodatkowego konta bankowego czy karty kredytowej.

Produktów, które również będziemy musieli utrzymywać i generują dodatkowe koszta. Nie uwzględnia także, ewentualnych monitów wynikających z opóźnienia spłaty rat. Bank nie jest w stanie przewidzieć, ile razy u danego klienta wystąpi opóźnienie.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, pozwala nam bardzo szybko porównać oferty z różnych banków lub instytucji finansowych. Trzeba pamiętać jednak, że jest wiarygodna w chwili, gdy sprawdzamy oferty z dokładnie taką samą kwotą, na ten sam okres.

Udostępnienie wskaźnika wynika z przepisów ustawy. Warto o tym pamiętać.

Czy zawsze wiarygodny?

Wskaźnik RRSO jest miarą kosztów, nie tylko w banku. Również przy zakupach na raty czy przy chwilówkach.

Dzięki dyrektywie unijnej powstał wzór, dzięki któremu sposób wyliczania został ujednolicony.

RRSO jednak nie uwzględnia pewnych aspektów, których bank nie jest w stanie przewidzieć. Chociaż obraz przy RRSO wydaje się całkowicie przejrzysty, nie zawsze niższy wskaźnik, niższy procent oznacza mniejsze koszta.

Jeżeli porównamy kredyt z ratami równymi i malejącymi, przy opcji ze spłatą w takiej samej wysokości, koszt będzie większy, ale wskaźnik RRSO mniejszy od drugiej opcji.