Co oznacza rynek byka?

Po raz pierwszy użyto określenia byka i niedźwiedzia w XVIII wieku w Anglii. Nazwy te pochodzą od dwóch zwierząt występujących na giełdzie. Są różne teorie na temat powstania tych nazw dla rynku. Pierwsza z nich wybrano byka (bull) i niedźwiedzia (bear) ze względu na sposób ich ataku.

Byk atakując wyrzuca swoją ofiarę w powietrze, a niedźwiedź atakuje przyciskając swoją ofiarę do ziemi. Tak powstaje Byk czyli wzrost i Niedźwieź czyli spadek.

Drugą teorią uznawaną za prawdziwą jest to, że niedźwiedź odnosi się do przysłowia o niedźwiedziej skórze. Natomiast byk został wybrany jako przeciwieństwo Niedźwiedzia. Może się to kojarzyć z wieloma brutalnymi walkami byków praktykowane niegdyś jako sport i rozrywka. Byk i niedźwiedź obecnie są symbolami giełdy.

Byka poznano w roku 1714, podawany był wtedy jako przeciwieństwo niedźwiedzia. Byk oznaczał wówczas więc osobę która dokonywała spekulacyjnych zakupów instrumentów, licząc na wzrost cen.

Byk po raz pierwszy prawdopodobnie został uznany za drugie zwierze giełdy w 1720 roku przez słowa słynnego poety Alexandre Pope. Rynek byka jest symbolem Hossy na giełdzie, czyli długotrwałego trendu wzrostowego cen instrumentów finansowych.

Bykami najczęściej nazywani są inwestorzy, którzy do swojej pracy podchodzą z dużą dawką agresji. Strategia byka polega głównie na opcji kupna i wystawienia opcji kupna po wyższej cenie wykonania, używana najczęściej w przypadku przewidywań przeciętnych wzrostów cen.

Co mniej więcej oznacza że rynek byka oznacza dokonywanie transakcji jak najtaniej, a później sprzedawanie za jak najwyższą cenę, by uzyskać jak największy dochód ze sprzedanych przedmiotów lub innych rzeczy.

Rynek byka obecnie cały czas jest praktykowany i jest ona bardzo skuteczny. Handlarze często z niego korzystają. Taka taktyka pozwala wypracować nie małą przewagę na rynku. Do tej pory znajduje się coraz więcej zwolenników tej taktyki rynkowej, przynosi ona bowiem wiele korzyści finansowych i przewagę na rynku.